Adres:
ul. Armii Krajowej 21
78-300 Świdwin
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 7:00 - 15:00
Opłaty abonamentowe
Stawka opłaty abonamentowej jest to stała, niezależna od zużycia wody/dostawy ścieków wielkość wyrażona w zł na odbiorcę usług, za jednomiesięczny okres rozliczeniowy, którą odbiorca usług jest obowiązany zapłacić przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu.
Od 14 września 2021 r. stosowane są dwie stawki opłaty abonamentowej: za utrzymanie w gotowości do świadczenia usług urządzeń wodociągowych oraz za utrzymanie w gotowości do świadczenia usług urządzeń kanalizacyjnych, zgodnie z taryfą zatwierdzoną przez RZGW w Szczecinie.
W oparciu o § 5. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, „Taryfa, w zależności od jej rodzaju i struktury, dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców usług zawiera:
Dlaczego naliczamy opłaty abonamentowe?
W świetle wskazanych wyżej przepisów, już sam fakt posiadania czynnego przyłącza wodociągowego i/lub przyłącza kanalizacyjnego obliguje odbiorcę do regulowania opłaty abonamentowej z tytułu gotowości do świadczenia usług w zakresie dostarczania wody i odbioru ścieków.
Osoby, które posiadają czynne przyłącze wodociągowe, a nie korzystają z wody (np. posiadają własne studnie), nie płaciły do tej pory nic, pomimo ponoszenia przez nasze przedsiębiorstwo kosztów obsługi tej sieci.
Tymczasem, jeżeli ktoś nie zużyje nawet jednego litra wody, ale posiada przyłącze do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej, jest „gotowy” do pobrania wody/dostawy ścieków, a „Wodociągi” do jej dostarczenia/ich odebrania.
Wielkość opłaty jest stała, niezależna od ilości zużytej wody.
W przypadku niewprowadzenia opłat abonamentowych do taryfy cena 1 m3 wody byłaby wyższa o te elementy, które uwzględnione zostały przy ustalaniu wysokości tych opłat.
Oznacza to, iż opłaty abonamentowe nie są dodatkowym obciążeniem nakładanym na odbiorcę wody, a jej elementy składowe zostały wyłączone z kalkulacji ceny jednostkowej na dostawę 1 m3 wody i ścieków.
Taka konstrukcja taryf (cena za 1 m3 + opłaty abonamentowe) uwzględnia faktyczną sytuację świadczenia usług w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Spółka ponosi znaczne koszty stałe, które są niezależne od wielkości zużycia.
Z zawartych umów o zaopatrzenie w wodę wynika obowiązek przedsiębiorstwa do zachowania gotowości do świadczenia usług dla każdego odbiorcy. Zapewnienie tej gotowości wymaga utrzymania w pełnej sprawności urządzeń zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków.
Jak naliczane są opłaty abonamentowe?
Każdy odbiorca ma naliczoną jedną opłatę abonamentową w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i jedną opłatę w zakresie zbiorowego odprowadzania ścieków.
Opłata abonamentowa za utrzymanie w gotowości urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych naliczana jest niezależnie od tego, czy Odbiorca pobierał wodę / odprowadzał ścieki w danym okresie rozliczeniowym.
Kiedy i jak płacić?
Na fakturze wskazane są opłaty za ilość dostarczonej wody i ilość odprowadzonych ścieków (o ile wystąpiło zużycie) oraz stawki opłat abonamentowych. W podsumowaniu faktury wskazana jest łączna kwota do zapłaty. Opłaty za fakturę można dokonać przelewem na indywidualne konto bankowe wskazane na fakturze.